Denizli Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

30 yıldır manda ve keçi derisinden davul üretiyor

DENİZLİ’DE ‘DAVULCU BABA’ LAKABIYLA TANINAN 63 YAŞINDAKİ HALİL ÇOBAN, 30 YILDIR MANDA VE KEÇİ DERİSİNDEN DAVUL, TEF VE DARBUKA ÜRETİYOR. DENİZLİ’DE TEK USTANIN KENDİSİ OLDUĞUNU BELİRTEN ÇOBAN, HOBİ OLARAK BAŞLADIĞINI VE MESLEK OLARAK DEVAM ETTİĞİNİ BELİRTEREK, “BU MESLEĞE DEVAM EDEN TÜRKİYE’DE SAYILI KİŞİ VAR. EGE BÖLGESİNDE TEK SAYILABİLİR. ARTIK BU MESLEK ÖLMEK ÜZERE” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
30 yıldır manda ve keçi derisinden davul üretiyor
134 views
06 Kasım 2020 - 12:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Denizli’de ‘Davulcu Baba’ lakabıyla tanınan 63 yaşındaki Halil Çoban, 30 yıldır manda ve keçi derisinden davul, tef ve darbuka üretiyor. Denizli’de tek ustanın kendisi olduğunu belirten Çoban, hobi olarak başladığını ve meslek olarak devam ettiğini belirterek, “Bu mesleğe devam eden Türkiye’de sayılı kişi var. Ege bölgesinde tek sayılabilir. Artık bu meslek ölmek üzere” dedi.

Denizli’de ’Davulcu Baba’ lakabıyla tanınan 63 yaşındaki Halil Çoban, 30 yıldır manda ve keçi derisi kullanarak davul, tef ve darbuka üretiyor. Denizli’de davul yapan tek ustanın kendisi olduğunu belirten Çoban, davul üretimi konusunda bu mesleğe devam edecek çırak ve kalfanın bulunmadığını söyledi. Korona virüs salgını nedeniyle düğünlerin yasaklandığını eğlencelerin yapılmadığını bu yüzden de davul siparişi verenlerin azaldığını anlatan Halil Çoban, düğün, eğlence ve mehter işlerinin tamamen bittiğini ve işlerinin azaldığını belirtti.

“Denizli’de benim gibi sadece davul üretimi yapan yok”

63 yaşındaki Çoban, “Yeni davul siparişi yok, küçük tamirat işleriyle günü geçiştiriyoruz, 25 yıl Denizli Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nda görev yaptım, lisede eğitim görürken de okul bandosundaydım. Denizli’de 40 yıl önce davul tamiratına 30 yıl önce de davul imalatına başladım. Denizli’de benim gibi sadece davul üretimi yapan yok. İzmir’de bir ustanın daha olduğunu biliyorum. Mehter takımı davullarından, çocuk davuluna ve taraftar davulundan, müzisyenlerin davuluna, okul bandolarının davullarından, Ramazan davullarına kadar birçok davulun imalatını, tamir ile bakımını yapıyorum. Gelen siparişe göre bir günde üç davul üretebiliyorum. Davulun yanında bendir, darbuka ve tef imalatı da yapıyorum” dedi.

“Bu mesleğe devam eden Türkiye’de sayılı kişi var”

Davulları, gürgen, ceviz ve kontrplaklardan imal ettiğini anlatan Çoban, “Kendime hobi olarak başladım bu işe ve meslek olarak devam ettirmeye çalışıyorum. Davul, darbuka ve vurmalı enstrümanların tamiri, bakımı ve sıfırdan yapımını da yapıyoruz. Mehter malzemeleri olsun bunları da yapıyorum. Türkiye içerişinde her yere gönderiyorum. Ayrıca Avrupa’ya da birçok davul gönderdim. Şuanda elimde bir tane var ve Belçika’dan gelen arkadaş için yapıyorum. Bu mesleğe devam eden Türkiye’de sayılı kişi var. Ege bölgesinde tek sayılabilir. Artık bu meslek de ölmek üzere olan bir meslek. Öğrenmek isteyen kişi yok gibi bir şey ve artık ne olacak bilmiyorum uzun zamandır bu işi yapıyoruz ama şuanda pandemiden dolayı düğünler yasak olduğu için işimiz çok kötü. Yılbaşından bu yana 10 davul bile satamadım” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.