Denizli Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

8 yıl önce keşfedilen ‘Denizli sümbülü’ tescillendi

DENİZLİ ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDE GÖREVLİ ORMAN MÜHENDİSİ RASİM ÇETİNER VE ORMAN ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ ZEKİ DOĞMAZ TARAFINDAN 8 YIL ÖNCE BABADAĞ ETEKLERİNDE KEŞFEDİLEN ‘DENİZLİ SÜMBÜLÜ’, TESCİLLENEREK BİLİM DÜNYASINDAKİ YERİNİ ALDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
8 yıl önce keşfedilen ‘Denizli sümbülü’ tescillendi
35 views
25 Mayıs 2021 - 13:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Denizli Orman Bölge Müdürlüğünde görevli Orman Mühendisi Rasim Çetiner ve Orman Endüstri Mühendisi Zeki Doğmaz tarafından 8 yıl önce Babadağ eteklerinde keşfedilen ‘Denizli sümbülü’, tescillenerek bilim dünyasındaki yerini aldı.

Denizli’nin en büyük botanik bahçelerinden birisi olan Babadağ’da yeni bir endemik tür daha keşfedildi. 1500 – 2000 rakımlı Babadağ eteklerinde keşfedilen türe ‘Denizli Sümbülü adı’ verildi.

Denizli Orman Bölge Müdürlüğünde görevli Orman Mühendisi Rasim Çetiner ve Orman Endüstri Mühendisi Zeki Doğmaz tarafından keşfedilen tür, kendine has yapısıyla ve güzelliğiyle büyülüyor.

8 yıl önce keşfedildi

Denizli Sümbülü 8 yıl önce keşfedilirken, bilim dünyasına kazandırılması ve adlandırılması ise uzun sürdü.

Her yıl kontrol edilen bitkinin keşfedilmesinin ardından bölgede inceleme yapan Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım tarafından makale haline getirilen tür, bu sayede “Scilla salbacus Yıldırım”, Türkçe ismi ile “Denizli sümbülü” olarak tescillenmiş oldu.

Simli perigon yapısı, kanatlı meyvesi ve en küçük tohuma sahip Chionodaxa olarak diğer türlerden net şekilde ayrılarak, 2 gün önce Denizli’nin sümbülü olarak bilim dünyasında beyaz bir sayfa ile muhteşem güzelliğini sergiledi.

Denizli Sümbülü, Denizli’ye özgü türler arasındaki yerini alırken, Denizli’ye özgü endemik bitki türü sayısının ise yaklaşık 50 olduğu belirtildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.