Denizli Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bölgenin su deposu Işıklı Gölü’nde su seviyesi yüzde 50 azaldı

DENİZLİ’NİN ÇİVRİL İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDE BULUNAN 3 BİN 500 HEKTARLIK ALANA SAHİP BÖLGENİN SU DEPOSU IŞIKLI GÖLÜ’ DE YAŞANAN KURAKLIKTAN ETKİLENDİ. HENÜZ SULAMA SEZONU İÇİN KAPAKLARININ AÇILMADIĞI GÖLDE SU SEVİYESİ YÜZDE 50’LER SEVİYESİNE DÜŞTÜ. SUYUN ÇEKİLDİĞİ GÖL ÇEVRESİNDEKİ ALANLARIN VATANDAŞLAR PİKNİK ALANI OLARAK KULLANMAYA BAŞLADI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bölgenin su deposu Işıklı Gölü’nde su seviyesi yüzde 50 azaldı
72 views
03 Haziran 2021 - 13:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Denizli’nin Çivril ilçesi sınırları içinde bulunan 3 bin 500 hektarlık alana sahip, bölgenin su deposu Işıklı Gölü de yaşanan kuraklıktan etkilendi. Henüz sulama sezonu için kapakların açılmadığı gölde su seviyesi yüzde 50 oranında düştü. Suyun çekildiği göl çevresindeki alanları vatandaşlar piknik alanı olarak kullanmaya başladı.

Denizli’nin Çivril ilçesi sınırları içinde bulunan tarımsal sulamada kullanılan Büyük Menderes Nehri, Karanlık Dere ve Kufi Çayı ile beslenen tatlı su gölü Işıklı Baraj Gölü yaşanan kuraklıktan etkilendi. Bahar yağmurlarının yağmaması ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığına bağlı olarak meydana gelen buharlaşma nedeniyle Işıklı Gölü’nde su seviyesi yüzde 50 oranında azaldı.

Işıklı Gölü etrafında bulunan balıkçı mahallesi Beydilli Mahalle Muhtarı Atilla Savran, “Kuraklıktan etkilendik, en çok etkilenen alanlardan birisi de burası. Ben 43 yaşındayım. Su seviyesinin azaldığını gördük ama daha öncesinde çekilen su yerini dolduruyordu. Bu yıl çekilen su yerini almadı. Yaklaşık üç aydır bu bölge yağış almıyor. Işıklı gölünde su seviyesi baya azaldı. Yüzde 50 seviyesine düştü. Bu Mayıs ayının en dolu olduğu zaman olması lazım. Sıkıntı büyük. Bu dönemde yüzde 90 oranında su olması lazımdı. Ama son yıllarda yüzde 65 doluluk oranın altına düşmüyordu. Bazı yıllarda kış sezonunda su doluluk oranının yüksek olmasından dolayı kapakları açmak zorunda kalıyorlardı. Son yıllarda yağış olmayınca Işıklı Gölü tehlikeye girdi. Daha önce su söğüt köklerine kadar geliyordu. Şu an ise insanlar orada piknik yapıyor, su yok. Gölün önemi bizim için çok büyük. Sadece sulama değil, balıkçılık, ıstakoz, turizm olarak da çevredekilerin geçim kaynağı idi” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.