Denizli Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çal Belediyesi Başkanı Fethi Akcan; “Baklan Ovası’ndan bereket fışkıracak”

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ OVALARI ARASINDA GÖSTERİLEN BAKLAN OVASI’NDA 40 BİN 254 HEKTAR ALANIN BASINÇLI SU İLE SULANMASI İÇİN TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE TALİMAT VERDİ. BUNUN ÜZERİNE OVADAKİ ARAZİNİN EN BÜYÜK KISMINA SAHİP OLAN ÇAL BELEDİYE BAŞKANI FETHİ AKCAN, “DSİ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ, PROJENİN 22 AY İÇİNDE HAZIR OLACAK VE 2023 YILINDAN SONRA BAKLAN OVASI’NDAN BEREKET FIŞKIRACAK” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çal Belediyesi Başkanı Fethi Akcan; “Baklan Ovası’ndan bereket fışkıracak”
82 views
02 Kasım 2020 - 15:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’nin en önemli ovaları arasında gösterilen Baklan Ovası’nda 40 bin 254 hektar alanın basınçlı su ile sulanması için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli geçtiğimiz günlerde talimat verdi. Bunun üzerine ovadaki arazinin en büyük kısmına sahip olan Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “DSİ Bölge Müdürlüğü, projenin 22 ay içinde hazır olacak ve 2023 yılından sonra Baklan Ovası’ndan bereket fışkıracak” dedi.

Çal, Çivril ve Baklan ilçelerinin arazisi içinde yer alan Baklan Ovası’nda son yıllarda susuzluk çekiliyor. Çiftçiler ürünlerini zamanında sulayamıyor. Vahşi sulama nedeniyle barajın suları tükeniyor ama yine de su ovaya yetmiyor. Yağışların azalmasıyla birlikte Işıklı Barajı’nda sular daha çekilmiş durumda. Açık sulama sistemi denilen vahşi sulama sisteminden vazgeçilip, basınçlı sulama sistemine geçilmesi için yıllardır gerekli mercilere görüş bildirdiklerini, ilgili bakanlıklarla görüşmeler yaptıklarını söyleyen Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Baklan Ovası’ndaki 40 bin 254 hektar alanda basınçlı sulama sistemine geçilmesi için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli talimat verdikten sonra DSİ Bölge Müdürlüğü çalışmaları başlattı. Müdürlük, projenin 22 ay gibi bir sürede tamamlanacağını söyledi. Proje tamamlanıp ardından tesisat döşendiğinde Baklan Ovası’ndan bereket fışkıracak. 2023’ten sonra bölgemiz tarımı büyük gelişme kat edecek. Çiftçiler daha çok kazanacak ve zamanında sulama yapacak. Ayrıca, vahşi sulama olmayacağı için su kaçağı olmayıp, su tasarrufu sağlanacak” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.