Denizli Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cerrahi müdahaleden önce tanı ve teşhisin doğru yapılmasına dikkat

ÖZEL DENİZLİ TEKDEN HASTANESİ BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ AKADEMİSYEN DOKTORLARINDAN PROF. DR. BAYRAM ÇIRAK, BEL, OMURİLİK GİBİ RAHATSIZLIKLARA İLİŞKİN AÇIKLAMALARDA BULUNDU. PROF. DR. ÇIRAK, CERRAHİ MÜDAHALE ÖNERİLMEDEN ÖNCE TANI VE TEŞHİSİN DOĞRU YAPILMASINA DİKKAT ÇEKTİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Cerrahi müdahaleden önce tanı ve teşhisin doğru yapılmasına dikkat
49 views
29 Ocak 2021 - 9:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Özel Denizli Tekden Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi akademisyen doktorlarından Prof. Dr. Bayram Çırak, bel, omurilik gibi rahatsızlıklara ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Çırak, cerrahi müdahale önerilmeden önce tanı ve teşhisin doğru yapılmasına dikkat çekti.

Vücuttaki ağrıların herhangi bir hastalığın habercisi olabileceğini belirten Özel Denizli Tekden Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Prof. Dr. Bayram Çırak, ağrıların değişik sebepleri olduğunu ağrının yerinin yanı sıra uyuşukluk, hissizlik, güçsüzlük, yanma, üşüme gibi başka belirti olup olmadığı araştırılarak teşhis koymak gerektiğini söyledi. Bacaklarda ağrı yapan hastalıkların en sık karşılaşılanları sıralayan Prof. Dr. Çırak; “Yürüme güçlüğü ve bacaklarda ağrı yapan hastalıkların en sık karşılaşılanları bel fıtıkları, bel kayması, omurilik kanal darlıkları, omurga ve omurilik hastalıkları gibi beyin cerrahisini ilgilendiren hastalıklar, diyabet, romatizma, osteoporoz gibi metabolik hastalıklar, diz ve kalçalardan kaynaklanan ortopedik rahatsızlıklar, bacak damarları ile ilgili varis, pıhtı tıkanması gibi damar cerrahisi hastalıklarıdır. Bu hastalıkların ayırıcı tanısı yapılmadan hastayı hemen ameliyata almak doğru değildir. Bazen bu hastalık gruplarından aynı hastada birden fazla şikayet bulunabilir. Örneğin özellikle ileri yaş hastalarda hem diz ve kalçaya bağlı hem de belde yozlaşmış değişikliklere bağlı hastalıklar aynı hastada bulunabilir. Genellikle önce beldeki cerrahi sorunlar halledilip sonra diz veya kalçadaki sorunlara müdahale edilir. Bu tip durumlarda öncelikle hangi hastalığın tedavisinin yapılacağı ilgili branş hekimlerinin birlikte konuşarak karar vermesi gereken bir durumdur” dedi.

“Omurga füzyonlarında implant ya da platin her cerrahi işlemde kullanılmamalıdır”

Ameliyat kararı alınan hastaya ne tür müdahalelerde bulunacağının da bilgisini veren Prof. Dr. Bayram Çırak, “Ameliyat kararı alınan hastaya ne tür bir müdahale yapılacağı da cerrahi tedavinin başarısını etkileyen önemli bir faktördür. Bel rahatsızlığı olan bir hastanın tedavisi planlanırken, hastayla beraber hastanın genel durumunu da değerlendirerek uygun cerrahi kararı verilmeli tüm seçenekler hastaya tam ve açık olarak anlatılmalıdır. Son dönemlerde omurga cerrahide platin malzeme kullanımı çok yaygınlaşmıştı. Ancak son zamanlarda yapılan birçok çalışmada görülmüştür ki omurga cerrahisinde hareketsizleştirme amaçlı implant kullanımı oldukça dar bir hasta grubunda kullanılmalıdır. Özellikle omurga kanal darlığı, yaşlanma veya dejenerasyonla oluşan omurga füzyonlarında yapılan cerrahilerde implant ya da platin kullanılmamalıdır” ifadelerini kullandı.

“Hastanın tüm şikayetleri sınıflandırılmalıdır”

Cerrahi kararı alırken mutlaka klinik durumun göz önünde bulundurulması gerektiğinin belirten Prof. Dr. Bayram Çırak, “Sonuç olarak hastanın tüm şikâyetleri sinirlere, kemiğe, damarlara, eklemlere, kaslara ait veya metabolik şeklinde sınıflandırılmalıdır. İçice geçmiş şikâyetlerin olduğu durumda hasta ilgili branşlara mutlaka danışılmalıdır. Cerrahi kararı alırken mutlaka hastanın muayene bulguları göz önüne alınmalıdır. Sadece radyolojik bulgulara bakarak cerrahi kararı vermek doğru değildir. Yani radyolojik olarak cerrahi görünen bir hasta klinik olarak cerrahi olmadığı gibi, radyolojisinde cerrahi bulgu olmayan hastanın klinik olarak cerrahi sınırlarda olduğu bir tablo olasıdır. Cerrahinin şekli hastanın şikâyetlerini-bulgularını yok edecek şekilde hastayla beraber karar verilmeli. Cerrahi sonrası yapılan işlem ile hastanın şikâyetlerine etkisi karşılaştırılmalı” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.