Denizli Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Denizli’nin Tavas ilçesinde 9,16 hektarlık alan koruma altına alındı

DENİZLİ’NİN TAVAS İLÇE SINIRLARI İÇERİSİNDE YER ALAN ÇAKIROLUK MEVKİ TAŞIDIĞI DOĞAL KAYNAK DEĞERLERİ SEBEBİYLE TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI TARAFINDAN YAKLAŞIK 10 HEKTARLIK ALAN TABİATI KORUMA ALANI İLAN EDİLDİ. KORUMA ALTINA ALINAN BÖLGEDE ENDER TÜRDE OLAN TAVAS KURBAĞASI (RANA TAVASENSİS) YAYILIŞ GÖSTERMEKTEDİR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Denizli’nin Tavas ilçesinde 9,16 hektarlık alan koruma altına alındı
83 views
17 Ağustos 2020 - 18:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Denizli’nin Tavas ilçe sınırları içerisinde yer alan Çakıroluk mevki taşıdığı doğal kaynak değerleri sebebiyle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yaklaşık 10 hektarlık alan Tabiatı Koruma Alanı ilan edildi. Koruma altına alınan bölgede endemik olan Tavas Kurbağası (Rana tavasensis) yayılış göstermektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı ülkenin kültürel ve rekreasyonel kaynak değerlerine sahip yönlerini koruma ile kullanma dengesini gözeterek gelecek kuşaklara milli bir miras olarak bırakmak amacı ile Milli Parklar Kanunu’na göre Milli Park, Tabiat Parkı, Tabiatı Koruma Alanı ve Tabiat Anıtı olarak Tavas ilçesi sınırları içerisinde yer alan Çakıroluk Mevkiinde taşıdığı doğal kaynak değerleri sebebiyle 28 Temmuz 2020 tarihinde 9,16 hektarlık alan koruma altına alındığı bildirildi.

“Taşıdığı doğal kaynak değerleri sebebiyle Tabiatı Koruma Alanı ilan edilmiştir”

Yayınlanan açıklama şöyle; “Tarım ve Orman Bakanlığı ülkemizin kültürel ve rekreasyonel kaynak değerlerine sahip yönlerini koruma-kullanma dengesini gözeterek gelecek kuşaklara milli bir miras olarak bırakmak amacıyla 2873 Sayılı Milli Parklar Kanunu’na göre Milli Park, Tabiat Parkı, Tabiatı Koruma Alanı ve Tabiat Anıtı olarak koruma altına almaktadır. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan etüt çalışmaları neticesinde Denizli ili Tavas ilçesi sınırları içerisinde yer alan Çakıroluk Mevkiinde taşıdığı doğal kaynak değerleri sebebiyle Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından 28 Tenmuz 2020 tarihinde 9,16 hektarlık alan Tabiatı Koruma Alanı ilan edilmiştir. Biyolojik Çeşitlilik bakımından oldukça zengin olan Tabiatı Koruma Alanı içerisinde aynı zamanda Anadolu’ya özgü dağ kurbağalarından olan endemik Tavas Kurbağası (Rana tavasensis) türü yayılış göstermektedir. Denizli Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğümüz tarafından 2019 yılında Tür Eylem Planı hazırlanarak koruma altına alınan ve izlemeleri gerçekleştirilen Tavas Kurbağası’nın üreme ve yayılış alanı çit ile çevrilmiş ve türün habitatına bilgilendirme tabelası yaptırılarak farkındalık sağlanmıştır. Yine Tabiatı Koruma Alanı içerisinde yer alan ve Tavas Kurbağasının yaşam alanına oldukça yakın bir konumda olan eski yangın gözetleme kulesinin Tavas Kurbağası Rehabilitasyon ve Araştırma Merkezine dönüştürülmesi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ve Pamukkale Üniversitesi arasında protokol imzalanması planlanmaktadır.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.