Denizli Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Korona virüsten kaçarken kırım kongo kanamalı ateşine yakalanmayın

ÖZEL DENİZLİ TEKDEN HASTANESİ DOKTORLARINDAN DOÇ. DR. ŞERİFE AKALIN, BAZI ÜLKELERDE YÜZDE 80 ÖLÜM RİSKİ OLAN KIRIM KANGO KANAMALI ATEŞ (KKKA)’İN TÜRKİYE’DE YOĞUNLAŞTIĞINI BELİRTEREK, “ÖZELLİKLE YAZ VE SONBAHAR AYLARINDA GÖRÜLEN KKKA HASTALIĞI, KENE TUTUNMASI VEYA KENEYLE TEMAS SONUCUNDA BULAŞABİLEN BİR ENFEKSİYON HASTALIĞIDIR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Korona virüsten kaçarken kırım kongo kanamalı ateşine yakalanmayın
111 views
07 Haziran 2021 - 9:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Özel Denizli Tekden Hastanesi doktorlarından Doç. Dr. Şerife Akalın, bazı ülkelerde yüzde 80 ölüm riski olan kırım kango kanamalı ateş (KKKA)’in Türkiye’de yoğunlaştığını belirterek, “Özellikle yaz ve sonbahar aylarında görülen KKKA hastalığı, kene tutunması veya keneyle temas sonucunda bulaşabilen bir enfeksiyon hastalığıdır” dedi.

Dünya genelinde bir çok ülkede görülen KKKA hastalığı Türkiye’de de yoğunlaşmaya başladı. Ateş, baş ağrısı, yaygın vücut ağrısı ve halsizlik en sık görülen bulgularından olurken, insanların devamlı vücutta kene olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Özel Denizli Tekden Hastanesi doktorlarından Doç. Dr. Şerife Akalın, hastalığın temas sonucunda buluşabildiğini ifade ederek, “Dünya genelinde 30’dan fazla ülkede görülen kırım kongo kanamalı ateşi (KKKA)’nin Türkiye’de İç Anadolu’nun kuzeyi, Orta Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde yoğunlaşmaktadır. Farklı ülkelerde hastalığa yakalananların ortalama dörtte biri hatta bazı ülkelerde de yüzde 80’lere kadar oranda ölümle sonuçlanabiliyor. Türkiye’de ise ölüm oranı yüzde 4’lerde seyrediyor. Özellikle yaz ve sonbahar aylarında görülen KKKA hastalığı, kene tutunması veya keneyle temas sonucunda bulaşabilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalık, virüs taşıyan hayvanların ve hasta kişilerin kan ve vücut sıvılarıyla korunmasız temas sonucunda da insanlara bulaşabiliyor. Ateş, baş ağrısı, yaygın vücut ağrısı ve halsizlik en sık görülen bulgular. Hastalık kontrolünde kişisel korunma önlemleri büyük önem taşıyor” dedi.

“Sağlık çalışanları da KKKA’lı hastalarla temasta koruyucu önlemleri almalıdır”

Kişinin keneyi çıkaramadığında en yakın sağlık kurumuna gitmesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Şerife Akalın, “Kırım- Kongo kanamalı ateşinden korunmak için; tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden, çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile çıkarmalıdır. Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir. Sağlık çalışanları da KKKA’lı hastalarla temasta koruyucu önlemleri almalıdır” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.