Denizli Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kötekli Yörüklerinin koyun kırkması şölenle başladı

DENİZLİ’NİN ACIPAYAM İLÇESİNDE KÖTEKLİ YÖRÜKLERİNİN KOYUNLARINI KURBAN BAYRAMINA HAZIRLAMAK VE YAZ SICAĞINDA RAHAT ETMELERİNİ SAĞLAMAK İÇİN YAPTIKLARI ‘KOYUN KIRMA’ BU YILDA ŞÖLENLE BAŞLADI. SÜRÜDE BULUNAN 500’E YAKIN KOYUN KUZU, ÜÇ KİŞİ TARAFINDAN BİR HAFTADA KIRKILARAK, KURBAN BAYRAMI ÖNCESİNDE SATIŞA ÇIKARTILACAK.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kötekli Yörüklerinin koyun kırkması şölenle başladı
47 views
07 Temmuz 2021 - 13:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde Kötekli Yörüklerinin koyunlarını Kurban Bayramına hazırlamak ve yaz sıcağında rahat etmelerini sağlamak için yaptıkları ‘Koyun Kırma’ bu yılda şölenle başladı. Sürüde bulunan 500’e yakın koyun kuzu, üç kişi tarafından bir haftada kırkılarak, Kurban Bayramı öncesinde satışa çıkartılacak.

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’ne bağlı Bademli Mahallesi’nde yaşayan Kötekli Yörükleri Akın Sülalesi her yıl olduğu gibi bu yılda bin 600 rakımlı Beloluk Yaylası’na çıkarak çadırlarını kurdu. Yaylada her yıl Kurban Bayramı öncesinde yapılan koyun kırma etkinliği bu yıl şölene dönüştü. Yaylada hazırlanan alanda şölen duayla başladı. Yayladaki koyun kırma şölenine fotoğraf sanatçıları ve doğa tutkunları da katıldı. Üç kişi tarafından sürüdeki 500’e yakın koyun ve kuzu bir haftada kırkılacak. Kırkımı yapılan kuzular ise Kurban Bayramı öncesinde satışa çıkartılacak.

Kötekli Yörükleri’nden sürü sahibi 51 yaşındaki Şaban Özen, Akın Sülelesi olarak her yıl koyunlarla yaylaya çıktıklarını, Kasım – Aralık ayında ilk kar düştükten sonra Bademli Mahallesi’ne indiklerini söyledi. Koyunları yaylada doğal besleyerek sürüyü çoğalttıklarını anlatan Şaban Özen, “Bugün koyunlarımızı kırkıyoruz, makaslıyoruz. Koyunlarımızın daha iyi gelişmesi için. Sıcakta koyunlarımız rahatsızlanıyor. Çok hasta oluyor. Koyunlarımızın hasta olmaması için sırtındaki yükünü aldık mı koyunlarımız iyi olur. Yağmurda yağarsa daha iyi. Hem yümrülmesi, koça gelmesi daha iyi olur. Et yapar, Kurbandan önce koyunlarımızı hazırlıyoruz. Hem yürünmesi için. Bunların yünü daha önce değerliydi ama şimdi pek değer vermiyorlar. 500 koyundan yine 300 kiloya yakın yün alıyoruz. Onu da gelen soran olursa veriyoruz. Soran olmazsa kalıyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.