Denizli Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kuraklık 8 asırlık ’Sudan koyun atlatma şenliğini’ de vurdu

DENİZLİ’NİN ÇAL İLÇESİNDEN GEÇEN MENDERES NEHRİ YAŞANAN KURAKLIK NEDENİYLE KURUMA NOKTASINA GELDİ. AŞAĞISEYİT MAHALLESİ’NDE MENDERES NEHRİ ÜZERİNDE BU YIL 848. KEZ DÜZENLENMESİ PLANLANAN ‘SUDAN KOYUN ATLATMA ŞENLİĞİ’ SUSUZLUKTAN YAPILAMAMA RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA KALDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kuraklık 8 asırlık ’Sudan koyun atlatma şenliğini’ de vurdu
69 views
01 Haziran 2021 - 13:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Denizli’nin Çal ilçesinden geçen Menderes Nehri yaşanan kuraklık nedeniyle kuruma noktasına geldi. Aşağıseyit Mahallesi’nde Menderes Nehri üzerinde bu yıl 848. Kez düzenlenmesi planlanan ‘Sudan koyun atlatma şenliği’ susuzluktan yapılamama riskiyle karşı karşıya kaldı.

Denizli’nin Çal ilçesinde UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras listesine alınan ve 8 asırdır sudan koyun atlatma yarışlarının düzenlendiği Menderes Nehri yaşanan kuraklık nedeniyle kuruma noktasına geldi. Değişik illerden sürüleriyle çobanların katıldığı şenlik susuzluk nedeniyle bu yıl yapılamama riski ile karşı karşıya kaldı. Sudan koyun atlatma yarışları geçen yıl salgın nedeniyle temsili olarak yapılmıştı.

Son yılların en kurak mevsiminin yaşandığı Menderes Nehrinde sudan koyun atlatma yarışlarının yapıldığı Aşağıseyit Mahallesindeki alanında suyun iyice azıldığını anlatan, Aşağıseyit Muhtarı Osman Cambaz, “848 yıldır koyun atlatma festivallerimizin yapıldığı Menderes Nehrimiz geçen yıl pandemi bu yıl ise kuraklık ve yağışların olmamasından dolayı olmayacak gibi duruyor ama devam ettirmeyi düşünüyoruz. Yağışlar olmadığı için Büyük Menderes nehrimiz kurumak üzere içindeki canlılarımız hayatlarını kaybediyor. Koyun atlatma festivalimize Türkiye’nin hemen hemen her ilinden, ilçesinden katılımcılarımız oluyor. 50-60 sürü bazen daha fazla oluyor. Katılımlarımız çok yüksek oluyor. Köpek Güzellik yarışmamız oluyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.