Denizli Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ümmü kızın türküsü de kuraklığa yenildi

DENİZLİ’NİN BEKİLLİ İLÇESİNDE DE DİLDEN DİLE DOLAŞAN ‘ÜMMÜ KIZIN’ TÜRKÜSÜNÜN GEÇTİĞİ BÜYÜK MENDERES NEHRİ DE KURAKLIKTAN ETKİLENDİ. TÜRKÜ’DE ANLATILAN ÜMMÜ GÜLSÜM’ÜN SUYA KAPILIP GİTTİĞİ YER OLAN MANGIRIN KISIK MEVKİİ’NDEN GEÇEN MENDERES’TE SU SEVİYESİ YAKLAŞIK ÜÇ METREDEN YARIM METREYE DÜŞTÜ. BÜYÜK MENDERES’İ BESLEYEN DERELERDEN BAZILARI DA TAMAMEN KURUDU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ümmü kızın türküsü de kuraklığa yenildi
64 views
13 Mayıs 2021 - 11:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Denizli’nin Bekilli ilçesinde de dilden dile dolaşan ‘Ümmü Kızın’ türküsünün geçtiği Büyük Menderes Nehri de kuraklıktan etkilendi. Türkü’de anlatılan Ümmü Gülsüm’ün suya kapılıp gittiği yer olan Mangırın kısık Mevkii’nden geçen Menderes’te su seviyesi yaklaşık üç metreden yarım metreye düştü. Büyük Menderes’i besleyen derelerden bazıları da tamamen kurudu.

Denizli’de yağışların olmaması mevsim normallerinin üzerinde seyir eden hava sıcaklığı nedeniyle göller, dereler kurumaya devam ediyor. Yaşanan kuraklıktan Bekilli ilçesinden geçen büyük Menderes Nehri’ de etkilendi. Adına ağıtlar yazılan yıllardan beri dilden dile söylenen ‘Ümmü Kızın Türküsü’ nün geçtiği Mangırın Kısık Mevkii’nde Menderesteki su seviyesi yarım metreye kadar düştü. Menderes Nehri’ni karşıdan karşıya geçmek isterken sevdiğinin elinden kayan ve suya kapılıp giden Ümmü Gülsüm’ün türküsü de kuraklıktan etkilendi. Ümmü kızın türküsünün yaklaşık yüz elli yıl önce Bekilli ilçesinde Mangırın Kısık Mevkii’nde yaşanmış bir olaydan sonra bestelendiğini anlatan İsmail Cura, “Menderesten karşıdan karşıya yüzerek geçtiğimiz günleri biliyorum. Bu halini görmek insan için içler acısı. Bu kuraklığın anlamını bilmiyoruz. Adıgüzeller Barajı’na akan bu suyumuz çok büyüktü. Bu durumda kuraklığı çok hissediyoruz. Üç metreye yakın su akıyordu ve şimdi yarım metreye kadar düştü, pislikten de geçilmiyor” ifadelerini kullandı.

Büyük sevgi türküyle dilden dile dolaşıyor

Olayın yaşandığı zamanlarda Bekilli ilçesinin Afyonkarahisar’a bağlı olduğunu, Ali Çavuş’la Ümmü Gülsüm’ün birbirlerine büyük sevgiyle aşık olduğunu anlatan İsmail Cura, “Burası Ümmü kızın düştüğü yer. Sarıkaya tarafından Ümmü kız geliyor. Sonra Büyük Menderes’ten geçecekken kayadan oğlan geçiyor ve kız elindeki bohçayla geçemeyerek Menderes’e düşüyor. Ardından oğlan oraya oturarak, bir el attım alamadım fesini, uzakta düştü duyamadım sesini, akmayası çaylar. Nerelere koydum Ümmü’mü diye beyit yapıyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.