Denizli Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Üzüm üreticileri 2020’den umduğunu bulamadı

DENİZLİ’NİN ÇAL İLÇESİNDE ÜRETİLEN ÜZÜMLERDE MEVSİMSEL OLARAK KURAKLIK, OLUMSUZ HAVA ŞARTLARI VE KORONA VİRÜS SALGINI DOLAYISIYLA ÜZÜM KALİTESİNDE OLUMSUZLAR MEYDANA GELDİĞİ BELİRTİLDİ. ÇAL İLÇESİNDE BULUNAN ÜRETİCİLER VE ALICI FİRMALARA İLÇE ZİRAAT ODASI BİR DUYURU YAYINLADI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Üzüm üreticileri 2020’den umduğunu bulamadı
111 views
16 Ağustos 2020 - 16:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

DENİZLİ(İHA) – Denizli’nin Çal ilçesinde, üretilen üzümlerde mevsimsel olarak kuraklık, olumsuz hava şartları ve korona virüs salgını dolayısıyla üzüm kalitesinde olumsuzlar meydana geldiği belirtildi. Çal ilçesinde bulunan üreticiler ve alıcı firmalara ilçe Ziraat Odası bir duyuru yayınladı.

Denizli’nin Çal ilçesinde 2020 yılında korona virüs sebebiyle tüm dünya ülkeleri gibi Türkiye’yi de etkilemesinden dolayı sektörlerde olumsuzluklar meydana geldi. Çal ilçesinde yıllardır üretilen üzüm fiyatları ile ilgili ilçe Ziraat Odası açıklamalarda bulundu.

Çal Ziraat Odasından yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

“2020 yılında korona virüsü sebebiyle tüm Dünya ülkeleri gibi ülkemizi de etkilemiş olup tüm sektörleri de olumsuz etkilediği görülmektedir. Mevsimsel kuraklık, olumsuz hava şartları dolayısı ile bölgemizde gerek üzüm rekolte ve üzüm kalitesinde olumsuzluklar meydana gelmiştir. Ayrıca alıcı firmalarda satmaları gereken ürünlerini satamamışlardır. Yapılan açıklamaların devamında ise, “Bu sezon özellikle Çal Karası üzümünde ciddi kalite problemi ve kuş üzümü oluşmuştur, ayrıca sultaniye (Çekirdeksiz ) üzümünde de demir koruk oluştuğu görülmektedir. Bunlar şarap üreticilerini olumsuz etkilemektedir. Bu durumdan en çok etkilenen de çiftçilerimiz olmaktadır. Değerlendirme toplantısı sonucunda aşağıdaki kararlar ortak karar olarak alınmıştır. Üzümlerin kilogram fiyatları, Çal Karası fiyatı 2 TL 50 kuruş, Sultaniye ( Çekirdeksiz ) fiyatı 2 TL 50 kuruş, gelecek yıl fiyatlarda iyi bir artış yapılması ve Çal Karası fiyatının Sultaniye fiyatından 50 ile 60 kuruş daha yüksek olması, 2020 yılında ödemelerin en az yüzde 50’si en geç Eylül ayı içinde yapılması, kalan yüzde 50’sinin de en geç Şubat ayı içinde üreticilere ödenmesi, diğer şaraplık üzüm fiyatları hasat zamanı yaklaşınca belirlenecektir. Kurul olarak karar verilmiştir. Bu karar tavsiye niteliğinde olup bu karardaki fiyatlar kalitesi kasalık şaraplık üzümlerin taban fiyatlarıdır” denildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.